Adaptacja nowych dzieci

Po zapisaniu dziecka do przedszkola każdy z rodziców ma możliwość obejrzenia całego budynku. W miesiącu czerwcu, dwa razy w tygodniu, po południu, przyjęte na nowy rok trzylatki mogą pobawić się na "swojej sali" z innymi swoimi rówieśnikami i planowanymi wychowawczyniami.

 

Organizujemy w przedszkolu minimum jedno spotkanie dla rodziców nowo przyjętych trzylatków.

Przez pewien okres czasu, dzieci, które po raz pierwszy przyszły do naszego przedszkola, mogą przynosić swoja ulubiona zabawkę. W pierwszych dniach pozwalamy rodzicom na obecność w grupie (jeżeli jest taka konieczność). O długości pobytu rodzica w sali decydują wychowawczynie.

 

W pierwszych dniach wrześniowych nauczycielki zapoznają dzieci z budynkiem przedszkola, placem zabaw, ogrodem, z nazwami innych grup, całym personelem.

Przez okres pierwszych dwóch tygodni pobytu dzieci 3 - letnich w przedszkolu w grupie są cały czas dwie nauczycielki. W tym okresie, ze względu na adaptację najmłodszych dzieci, czas przebywania w placówce, w uzgodnieniu z rodzicami, skracamy do 5 godzin.

 

W pierwszych dniach organizujemy luźne zabawy, spacery, zabawy na placu zabaw. Nie wprowadzamy od razu nowych reguł, zasad, dziecko musi poczuć się "u siebie".

 

Uznajemy, że dziecko się zaadoptowało, gdy:

  • Chętnie przychodzi do przedszkola
  • Przestaje płakać
  • Ma swojego kolegę, koleżankę
  • Opowiada o przedszkolu w domu

 

Rodzice nowych dzieci maja zawsze możliwość porozmawiania o swoim dziecku z wychowawczyniami i mogą dowiedzieć się o postępowaniu dzieci z prac wystawianych w szatni na gazetkach. W ciągu roku nie przyjmujemy dzieci do przedszkola.